دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


پیشگیری و خود درمانی بیماری ها با ماساژ موضعی چینی

بی تردید در اکثر مواقع ماساژ سنتی چینی که خود شخص انجام می دهد در جلوگیری و درمان بعضی از بیماری ها و اختلالات اعضای مختلف بدن بسیار موثر و نتیجه بخش است . این ماساژ شخصی در سلامت کامل نیز استفاده می شود و با اقدام به انجام توصیه ها و موارد و محل های آن در بدن یک فرد سالم نیز ایجاد مقاومت کلی و تولید قدرت کافی در مقابله با بیماری ها را می نماید .

آنچه مسلم است این تمرینات باید روزانه و طبق قواعد اختصاصی ماساژ سنتی چینی انجام شود و مداومت آن از شرایط لازم و ضروری این روش موثر درمانی و پیشگیری است .در چین یک میلیارد و چند میلیونی و کشورهای همسایه از جمله : سریلانکا ، ویتنام ، کامبوج و تایلند یکی از توصیه های ترویج بهداشت عمومی افراد مراجعه کننده به کلینیک ها و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ، یادآوری ماساژهای شخصی و خود درمانی برای بهبود سریع و تشدید مقاومت بدنی و انرژی توسط اطبای معالج است .

تفهیم و اصول مکتوب ماساژ سنتی چینی یا ماساژ خود درمانی را برای اولین بار در دوران سلطنت سلسله سویی (Sui) در 581 تا 618 قبل از میلاد ، پزشک مشهور چینی چائو یوان فانگ (Chao- Yung Fang) در کتابی به طور مشروح و جداگانه آورده و این پدیده سنتی را در شش نوع مختلف ، چگونگی ماساژ و فشار را شرح داده است.

فشار دادن (An) «ماساژ فشاری»
در این نوع ماساژ با نوک انگشتان و گاهی ناخن ها فشار همراه با ماساژ در محل انجام می شود ، تصاویر چگونگی ماساژ فشاری را در اشکال 1-2-3-4 نشان می دهد.

کشش آرام با دست ها (Mo) «ماساژ کششی»
با کف دست ها یا نوک انگشتان ، به آرامی در محل مورد نظر کشش ایجاد کرده و عضو و محل کشیده می شود .اشکال 5-6-7-8-9 نشان گر ماساژ کششی هستند .

راندن هول دادن (Tui) «ماساژ لغزشی»
با کمک کف دست ها یا با چند انگشت ، محل مورد نظر با ماساژ رانده و هل داده می شود. (شکل 10)

ورز دادن ویشگون گرفتن (Na) «ماساژ ویشگونی»
چگونگی درک بیشتر این نوع ماساژ را اشکال 11 و 12 به خوبی نشان می دهند .

سائیدن مالش دادن (Rou) «ماساژ مالشی»
حرکت مثل روش ماساژ نوع است منتها در این نوع نباید به طور دائم ، محل فشار داده شود بلکه محل با نوک انگشت یا کف دست به صورت مالشی سابیده شود .(شکل 13)

فشار با حرکت آرام حلقوی (Yao) «ماساژ حلقوی»
با این روش ماساژ ، مفاصل مختلف با کف دست و انگشتان به صورت دایره ای و حلقوی ماساژ و فشار داده می شود .(اشکال 14 و 15)

بر گرفته از کتاب درمان بدون دارو به قلم دکتر امیر هوشنگ سپهری


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیو طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر