دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


سوزن زدن در محدوده گوش

در کتاب معروف چینی Huang Di Nei Jing جمله ( گوش محل ملاقات تمام کانالهای انرژی است ) نوشته شده است.در چین باستان استفاده درمانی طب سوزنی از نقاط گوش معمول بوده و در کتاب های موجود از آن دوره مطالب متعددی در مورد گوش نوشته شده است.

نقاط ضد درد واقع در گوش چه در گذشته و چه در حال مورد توجه جراحان چینی قرار دارد و از آنها بیشتر از نوع بیهوشی طب سوزنی استفاده می شود.در 70 تا 80 سال گذشته در فرانسه نیز توسط Noger شناسائی مهم و نوینی در مورد رفلکس های نقاط گوش به اثبات رسیده به طوری که از 200نقطه موجود در لاله گوش و نواحی نزدیک در حدود50نقطه مورد استفاده پزشکان و متخصصین بیهوشی بوده و به طور روزمره مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجایی که لاله گوش محیط بسیار کوچکی است لذا باید نمایش منطقه ای هر نقطه ای با استفاده از کمک تقسیم بندی آناتومیک به سهولت پیدا شده و مورد استفاده طب سوزنی قرار می گیرند.لاله گوش پر است از شاخه های بسیار ظریف اعصاب مغزی Glossopharynx-Vagus تری ژیمو و عصب صورتی و دو یا سه شاخه از اعصاب نخاعی و به همین جهت است که تئوری اینکه با ملاحظه در روی لاله گوش مثل مغز تمام اعضای بدن دارای محل های اختصاص خود هستند بی مناسبت نیست.

اینکه درواقع اختلال و بیماری یک عضوی از بدن ، نقطه مخصوص به آن در لاله گوش دچار تغییرات رنگ پوست ( گرم تر) می گردد و ضمنا با اندازه گیری مقایسه ای مقاومت کمتری را نشان می دهد در اثبات تئوری فوق بسیار نکته پر اهمیتی است.Nogierعقیده داشت که بر خلاف طب سوزنی بدن که نوع فلزی سوزن نقشی ندارد ولی در طب سوزنی گوش عمل تشدید کنندگی با سوزن طلایی و عمل آرام بخشی با سوزن های متالیک آهنی لازم است.امروزه اصراری در مورد رنگ دیده نشده و همیشه از سوزن های ظریف فلزی استفاده می شود.

در طب سوزنی گوش از سوزن های ظریف به طول 5/0 سانتیمتر و به قطر2/0 تا4/0 میلیمتر استفاده می شود و به طور عمودی به عمق یک میلیمتر در پوسته گوش فرو می رود.زمان درمان 15 تا 30 دقیقه می باشد.طب سنتی عقیده دارد که 2 تا 3 بار سوزن را باید تحریک نمود.بخصوص در بیماری های حاد این کار باید به طور مداوم و متعدد انجام شود.

درمان در هفته یک یا دو بار انجام می شود که استثنائا در مورد درمان اعتیاد به طور روزانه تغییر می کند.در دربیماری های مزمن و در مواردی که پزشک لازم بداند از سوزن های دائمی که بسیار ظریف و کوچک بوده و شکل پونز را دارند در نقاط لازم گذاشته و قسمت سوزنی را در پوست گوش فرو می کند و بعد روی محل با یک چسب کوچک پوشانده می شود.

در بعضی مواقع برای پرهیز از عفونت احتمالی پونز گلوله های بسیار کوچک فلزی به اندازه نصف ارزن در محل نقطه گذاشته و به چسباندن یک چسب گلوله را در نقطه ثابت می کنند و به بیمار توصیه می شود که روزانه چندین بار با انگشت اشاره روی گلوله مزبور فشارمختصری وارد نماید.براساس مطالعات انجام شده تاثیر طب سوزنی گوش در اغلب موارد کمتر از طب سوزنی بدن می باشد.

لذا توصیه می شود برای تعجیل در بهبودی و کارایی بیشتر این دو روش درمانی با همدیگر انجام گیرد.در اروپا و آمریکا مراکز مخصوص طب سوزنی گوش در اغلب موارد در درمان اعتیاد و بیماری های دردناک که پزشک معالج یک نتیجه اختصاصی و فوری را تعقیب می کند مورد استفاده قرار می گیرد.به هر حال آنچه مسلم است،طب سوزنی گوش چه با طب سوزنی بدن و یا اینکه به تنهایی انجام شود،کمک درمانی بسیار با ارزشی محسوب می شود.
طب سوزنی با لیزر و عوارض و امتیازات آن
Acupressure طب فشاری
درمان با طب سوزنی


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر