دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


دردهای گردن و شانه

انجام کار در کارگاه های اتوماتیک وبه حداقل رسیدن حرکات عضلات و مفاصل (مثل کار با کامپیوتر) و استفاده از یک زندگی مدرن که حتی چند حرکت اکتیو را در شبانه روز لازم ندارد ، عامل اصلی به وجود آمدن این اختلالات در اجتماعات مدرن است . بیماری های ناشی از تمدن در بعضی اجتماعات آنقدر فراوان دیده میشود که خود ، یک خطر عمومی جسمی و روانی را به وجود می آورد و افراد جوامع مدرن را مجبور به استفاده روزمره انواع دارو های مختلف کرده است .

بی مناسبت نیست یاد آوری شود که زندگی مدرن ، حتی بر روی ظاهر اعضای بدن نیز تغییراتی داده است ، به طوری که طبق آمار مستند اندازه پاهای آمریکایی ها به علت کمی راه رفتن و تحرک کم روزانه کوچک تر از سده های گذشته شده است. به همین جهت فشار وزن بدن به تدریج روی پاها طوری کاهش یافته است که حتی کف پا نیز احتیاجی به تطبیق خود با سطح تماس با کف زمین نداشته است . جمجمه با محتویاتش روی اولین مهره گردنی به نام اطلس قرار گرفته است و این مهره فشار و سنگینی سر را به مهره گردنی دیگر منتقل می نماید .

نشستن کودکان در مدرسه روی صندلی های مدرن و ادامه این وضع ، بعد از بزرگ شدن در صندلی های چرخ دار محل کارشان حرکت طبیعی سر را به دور گردن به حداقل رسانده است . به مرور و به طور مزمن این تقلیل در حرکات عضلات شانه ها را به انقباض دائمی وا می دارد که خود عامل اصلی درد های ناحیه گردن و شانه است . در اغلب موارد ، ضایعات مهره های گردنی آرتروز ودیسک بین مهره ای نیز به این ناراحتی اضافه شده و درد را تشدید می نماید نقاط آکوپرسور استفادده شده برای جلو گیری از درد ناحیه گردن و شانه و اختلالات مهره های گردنی عبارتند از :

1-اولین نقطه در قسمت بین مفصل انگشت شست و اشاره قرار دارد ، که توسط انگشت شست دست دیگر تحت عمل آکوپرسور قرار می گیرد . (Li4 Hegu)
2-نقطه دوم در وسط خطی که انگشت کوچک را به آرنج وصل می کند قرار گرفته و به آسانی میشود آن را پیدا کرد . روی این نقطه باید 20 تا 30 ثانیه فشار و ماساژ انجام داد .
3-نقطه سوم ، در ناحیه خلفی ، آرنج قرار گرفته است . این نقطه نسبت به فشار حساس و بهتر است از نقطه آرنج دست چپ شروع به «فشار و ماساژ» بنماییم .

به طوری که ملاحظه میفرمایید در اغلب موارد نقاط پیشنهاد شده آکوپرسور از محل درد دور است و در ناحیه دیگر بدن قرار دارد .

برای تشریح این فنومن ها باید یاد آوری کرد که ما با آکوپرسور و آکوپونکتور اختلالات جریان انرژی را که در مسیر جریان انرژی (Meridian) های 14 گانه (کتاب اطلس آموزشی طب سوزنی ، ترجمه دکتر امیر هوشنگ سپهری ، 1391 انتشارات دستان . ) ایجاد میشود از بین برده ودر رفع درد ، اختلال و گرفتگی انرژی که در مریدین آن تولید نموده است ، اقدام می نماییم .

4-نقاطی در محل و نزدیکی درد قرار گرفته اند که دو نقطه از آن ها یکی در طرفین ناحیه مرزی گردن و دومی روی مفصل شانه واقع شده است که این نقاط را فشار می دهیم .

(Li16 Jungu) (Li15 Jianyu)

5-نقطه پنجم کمی بالا تر از چین پوستی زیر بغل در پشت قرار گرفته که نسبت به فشار حساس است . (si9 jianzhen)


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر